Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Andrzej Mazurkiewicz

Poniższy tekst mógł powstać dzięki uprzejmości 'Center for Systems Science and Engineering (CSSE) w John Hopkins University (USA). Instytucja ta udostępniła dane związane z zachorowaniami na Covid-19. Dane są codziennie uaktualniane i są dostępne pod adresem 'https://github.com/CSSEGISandData/COVID-19'.

[Dodane 2020-04-28] Na podstawie tych danych przygotowałem stronę z wykresamii, które generowane są codziennie rano dla danych dla poprzedniego dnia.

Niestety pojawiające się w Polsce teksty na temat koronowirusa to zwykle bełkot z którego nic nie wynika. Nawet sposób przedstawiania danych zafałszowuje odbiór. Ciągle mówi się o ogólnej liczbie zarażonych koronawirusem, tak jakby stan zarażenia trwał wiecznie. Np. dla Chin ciągle podaje się liczbę ponad 80 tys., gdy już prawie wszyscy albo wyzdrowieli albo zmarli.

Dlatego przygotowałem wykresy, z których, wydaje mi się, że coś wynika. Na razie omówię je dla Polski.

To, co naprawdę jest ważne to liczba zarażonych i tempo zarażania się nowych osób oraz tempo zdrowienia. Poza tym warto wiedzieć, czy można coś wywnioskować z wykresów.

Pierwszy wykres przedstawia bieżącą liczbę zarażonych koronawirusem. Wykres w kolorze niebieskim używa skali logarytmicznej. Brązowy - skali liniowej.  Oś x jest w dniach. Dane są podane dla ostatniego miesiąca. Co widać z tych wykresów, a szczególnie z logarytmicznego (pamiętajmy, że funkcja zarażeń przy niezmiennych warunkach jest wykładnicza). Tempo względnych przyrostów zarażeń maleje od miesiąca. Liczby bezwzględne rosły ale przyrosty w stosunku do bieżącej liczby zarażonych malały. BIEŻĄCE WYKRESY SĄ TUTAJ.

Wykres drugi przedstawia względną liczbę nowych zarażeń i wyzdrowień w stosunku do bieżącej liczby zarażonych. Widać, że względna liczba zarażeń maleje i za ok. tydzień linie powinny się przeciąć. Wtedy bieżąca liczba zarażonych przestanie rosnąć i zacznie spadać. Dla porównania warto obejrzeć taki sam wykres dla Szwecji i Rosji. Tam powinno się przeciąć odpowiednio za ok. miesiąc i za dwa - trzy miesiące. Link podany jest poniżej.

Wreszcie trzeci wykres: stosunek zgonów do bieżącej liczby zarażonych.

Wykres ten, a w zasadzie jakąś średnią warto porównać ze średnią dla innych krajów. Należy pamiętać, że kryteria kwalifikacji zarażeń są różne. Przypisywanie zgonów do kategorii koronawirus także jest różne w różnych krajach. Polecam tu bardzo rzeczowy wywiad w 'https://www.mk.ru/social/2020/03/25/analiz-koronavirusa-pokazal-chto-mir-obmanuli.html' (w języku rosyjskim).

 

Na podstawie danych z CSSE przygotowałem trochę wykresów dla różnych krajów, głównie europejskich. Osoby zainteresowane porównaniem z innymi krajami (polecam Szwecję) proszone są o zajrzenie na stronę 'https://mazurkiewicz.org/covid19/graphs/'.

Nie mam jeszcze przygotowanych danych dla USA. Są one w innych plikach, których jeszcze nie ruszałem.

Czekam na opinie, czy artykuł kogoś zainteresował. Jeśli kogoś interesują inne dane - proszę o kontakt.

Kontakt: 'andrzej (małpeczka) mazurkiewicz (kropeczka) org'.

Gdy lepiej opanuję joomlę, udostępnię zostawianie opinii. Ale to później.