![]() | Uwagi proszę kierować do: andrzej (małpeczka) mazurkiewicz (kropeczka) org |
|
|
Chciałbym udostępnić dane pozwalające na wyciągnięcie własnych wniosków. Zwykle są one niedostępne albo ukryte w bełkocie środków masowego przekazu.
Materiał ten wymaga trochę uwagi. Także trochę kultury matematycznej, wydaje mi się, że najwyżej na poziomie szkoły średniej.
Ułożenie danych wynika z chęci udostępnienia najważniejszych danych na początku.
Proszę zacząć od części ‘Najciekawsza część - wskaźniki’. Tam znajduje się najważniejszy wykres, z którego można już prognozować dalszy rozwój sytuacji.
Następnie warto się cofnąć do części Dane przetworzone. Wykresy dość oczywiste aczkolwiek rzadko pokazywane.
To, czym nas karmią publikatory, czyli Dane źródłowe (na końcu) są to dane używane przez pismaków do odmóżdżania ludzi.
Wszyscy są bombardowani wiadomościami, że całkowita liczba zarażonych osiągnęła/przekroczyła .....
Ludzie ‘dajcie se luz’! To nieważne!
A co jest ważne?
Najważniejsze jest to, że mamy do czynienia z histerią sterowaną przez publikatory, którą są bardzo zainteresowane duże firmy farmaceutyczne.
Polecam:
Cofnięcie się do epidemii grypy z okresu, gdy pani Ewa Kopacz była Ministrem Zdrowia. Pani Minister nie ugięła się przed falą histerii i nagonką, żeby już, już, już kupować ‘na szybko’ przygotowane szczepionki.
W kilka miesięcy później w prasie była informacja, że rządy Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii wydały ogromne pieniądze na utylizację dziesiątek milionów niepotrzebnych szczepionek.
Smaczku dodaje fakt, że szczepienia były zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), a w kilka miesięcy później ukazała się w niemieckich mediach informacja o biznesowych powiązaniach WHO i koncernów farmaceutycznych.
‘historia magistra vitae est’. Tylko czy dla wszystkich?
Kolor brązowy - zarażenia.
Kolor zielony - wyzdrowienia.
Kolor czerwony - zgony.
Linia kreskowana (------) - wykres w skali logarytnicznej.
Linia ciągła - wykres w skali liniowej.
Linia kropkowana (.......) - przebieg wygładzony (prawie zawsze w skali liniowej).
Wykresy słupkowe używają skali liniowej.
Dane przetworzone obejmują przede wszystkim stany (bieżąca liczba zarażonych) i zmiany stanów (liczba nowozarażonych, liczba zmarłych dzisiaj, liczba wyzdrowień dzisiejszych).
Poniższy rysunek używa dwóch różnych skal: liniowej z lewej strony i logarytmicznej z prawej.
Ponieważ procesz zarażania się jest z natury swojej procesem wykładnicznym, w początkowej fazie epidemii, gdy szybko rośnie liczba zakażonych, na wykresie logarytmicznym są dobrze widoczne zmiany w tendencji.
Przy niezmienionej sytuacji wykres logarytmiczny liczby chorych jest odcinkiem lub ciągiem odcinków. Przy zmianie warunków kończy się jeden odcinek, a zaczyna drugi, o innym nachyleniu.
Zmianą warunków może być: wprowadzenie ograniczeń sanitarnych, poluzowanie ich, zamknięcie szkół, zamknięcie części zakładów pracy i działania odwrotne, powodujące częstsze kontaktowanie się ludzi.
Z premedytacją pominąłem na tym wykresie zgony. Uzasadnienie poniżej.
Uwagi do śmiertelności.
Pominąłem na poprzednim wykresie zgony, ponieważ w wielu krajach są poniżej 0,5 %. Jeśli, w którymś kraju zgony są na poziomie wyższym niż 7 - 8 %, uważam, że statystyki te są fałszowane albo do aktów zgonu bez uzasadnienia wpisywany jest koronawirus. Osobiście nie wierzę, że w jednej grupie krajów o nie tak bardzo różniącym się poziomie życia, śmiertelność jest poniżej 0,3 %, a w drugiej jest 20 - 30 razy większa.
Spotkałem się także z informacjami (spoza Polski), że zarówno rodziny, jak i kierownictwo (jednostki) prosiło/ nalegało na wpisanie takiej przyczyny.
Mam ciężkie podejrzenia, że chodzi tu o chorobę, która nie figuruje w ubezpieczeniu na liście chorób, za które wypłaca się obniżone odszkodowanie. Nie tylko Polak potrafi!
Ciekawy obraz dają przebiegi wygładzone, po NORMALIZACJI DO TEJ SAMEJ WYSOKOŚCI.
Np. dla Polski, wygląda na to, że zgony następują ok. 4 - 6 dni po zarażeniu.
Uwaga na zakresy lewej i prawej skali!!!
Najciekawsza część. Tutaj mamy dane bardziej przetworzone niż wcześniej.
Precięcie się wykresów będzie znaczyć, że liczba osób zarażających się każdego dnia zrówna się z liczbą wyzdrowień. Pomijam tu zgony jako coś, co stanowi małą część liczby zarażeń i liczby wyzdrowień.
Przecięcie się wykresów oznacza, że osiągnięte zostało maksimum nosicieli
i przypuszczalnie bieżąca liczba nosicieli choroby będzie się zmniejszać.
Dane źródłowe udostępnione przez CSSE JHU to:
Kolorem czerwonym oznaczone są bloki zawierające źródłowe informacje z CSSE JHU. Pozostałe informacje (liczby w blokach i na strzałkach muszą być wyliczone. Oczywiście, jest to najprostszy model.
Przyjęto model
nosicieledzisiaj = suma_zarażonchdzisiaj - suma_zgonówdzisiaj - suma_wyzdrowiałychdzisiaj
nowozarażenidzisiaj = suma_zarażonychdzisiaj - suma_zarażonychwczoraj
zgonydzisiaj = suma_zgonówdzisiaj - suma_zgonówwczoraj
wyzdrowieniadzisiaj = suma_wyzdrowiałychdzisiaj - suma_wyzdrowiałychwczoraj
Dla wielbicieli zastanowienia się nad problemami porównań danych pomiędzy państwami polecam artykuł w BBC ‘Coronavirus: Why are international comparisons difficult?’. Parametry modelu zależą od wieku, sytuacji finansowej, rasy (USA - też dający do myślenia artykuł w Izwiestii). Przepraszam za powtórzenie z początku!Wydaje się, że są możliwe dwa podejścia do bardziej złożonego modelu: